پیشگیری از اعتیاد
امروز۰۶ مهر ماه ۱۴۰۱

خدمات سایت پیشگیری :1 - آخرین اخبار اعتیادی            2- اطلاعات نسبتا کامل در مورد مواد و دسته بندی آنها               3- ایجاد صفحات اختصاصی برای اساتید ،مربیان،مراکز درمانی ، اصناف و ...             4 - مطالب روانشناسی و...                 5- انعکاس تصاویر و فیلم های جلسات پیشگیری ...            6- ارائه مطالب آموزشی در قالب بروشور،نشریه، پی دی اف، اسلاید و ....               7- گالری متنوع از فیلم و عکس و انیمیشن 

آمار برگزاری جلسات

آماربازدید سایت

افراد آنلاین : 323
  بازدید امروز : 2949
  بازدید دیروز : 6786
  بازديد ماه : 28935
  بازديد كل : 2656092
  تعداداعضا : 380

مهارت ارتباط موثر

 

 

مهارت برقراری رابطه ی موثر

( ارتباط اجتماعی )

 

 

یکی از ضروریات زندگی اجتماعی برقراری ارتباط است . ارتباط عبارت است از فرایند ارسال و دریافت پیام . همه ما براي ارتباط برقرار کردن حرف می زنیم و گوش می کنیم. کسب این مهارت به ما می آموزد براي درك موقعیت دیگران چگونه به سخنان آنان گوش دهیم و چگونه دیگران را از احساس و نیازهاي خود، آگاه نماییم تا ضمن به دست آوردن خواسته هاي خود طرف مقابل نیز احساس رضایت نماید. ضعف در مهارت هاي اجتماعی منشا بسیاري از آسیب ها، از جمله ترك تحصیل، کم سوادي، فقدان موفقیت تحصیلی، خشونت، بزهکاري و اعتیاد است.

بر اساس این تعریف هر ارتباطی مستلزم حضور دو یا چند واحد اجتماعی است . هدف اصلی برقراری ارتباط ، انتقال پیام است . هر گونه اشکال در انتقال پیام منجر به اختلال در ارتباط میشود . هر ارتباطی شامل دو عنصر اصلی، کلامی و غیر کلامی است . این مهارت، به فرد كمك مي كند تا بتواند نظرها، عقايد، خواسته ها، نيازها و هيجان هاي خود را ابراز و به هنگام نياز از ديگران درخواست كمك و راهنمايي نمايد، و مهارت تقاضاي كمك و راهنمايي از ديگران در مواقع ضروري و قدرت برقراری و حفظ روابط دوستانه، در بهداشت روان فردی و اجتماعی اشخاص تأثیر به سزایی دارد. در این زمینه، می توان حفظ روابط مطلوب،‌ صمیمانه و همراه با مسئولیت با اعضای خانواده را نقطة آغاز کسب این مهارت تلقی کرد. زیرا خانواده تکیه گاه و حامی انسان در همه موقعیت هاست پایان بخشیدن به یک ارتباط بین فردی به صورت سازنده و مفید نیز، بخش دیگری. از واقعیت های زندگی است که آن نیز به تمرین و تجربه نیاز دارد.

ارتباط موثر از چند بخش تشکیل شده است یکی از آنها توانایی بیان احساسات است. یکی از روش های خوب برای این کار، استفاده از ضمیر اول شخص است برای مثال من از دست تو ناراحت هستم.

 

قسمت دوم یک ارتباط موثر، پذیرش احساسات دیگران و احترام به حق دیگران برای بیاناحساسات و عواطف است. برای مثال اگر کسی به ما بگوید از کاری که کردی بسیار ناراحتشدم، می توانیم این احساس را بپذیریم چون بسیار صادقانه بیان شده است.

 

قسمت سوم یک ارتباط موثر،توانایی ارتباط روشن است. این توانایی هنگامی که رساندن اطلاعات صحیح مطرح است، ضرورت بیشتری می یابد مانند ارائه راهنمایی و دستور العمل، انجام یک تکلیف و آموختن مهارتی جدید.

  

      قسمت چهارم توانایی ابراز وجود است یعنی ایستادگی بر آنچه که آن را باور داریم و در پی آن هستیم. برای برقراری یک ارتباط درست اولین گام گوش کردن و توجه به صحبت های دیگران است.

 

 اجزای برقراری  ارتباط  موثر عبارتند از :

 

- محتوای کلام

- توجه به ابعاد فرهنگی و خرده فرهنگی

-چگونگی شروع صبحت

-نحوه جمله بندی

- زمان بندی ارتباط کلامی

- ملاحظات موقعیتی

-چگونگی جمع بندی و ختم ارتباط

-تن صدا ، آهنگ صدا ، تماس چشمی ، حالات چهره ای ، ژست ها و حالات بدنی

 

هفت عامل براي برقراري ارتباط موثر با دیگران :

 

1- گوش دادن

 

اگر شنونده نتواند فن گوش دادن را به درستی به کار بندد، ارتباط او با مشکل مواجه می شود. گوش دادن، فقط شنیدن کلامی نیست، بلکه شامل موارد زیر است:

- گوینده کیست؟

- دیدگاه او نسبت به مسئله مطرح شده چیست؟

- چه مسائلی او را نگران می کند، احساساتش چگونه است و چه انتظاري از ما دارد؟

علاوه بر این ها شنونده موفق، به خوبی می تواند هماهنگی لازم بین ارتباط کلامی و غیر کلامی برقرار کند و قادر است به کلیه ژست ها و حالات بدنی گوینده توجه کند و خود نیز به هنگام گوش دادن از ژست ها و حالات بدنی مناسب جهت تایید و اعلام درك طرف مقابل استفاده کند.

او هیچ گاه با خمیازه کشیدن و نگاه کردن به اطراف، نگاه خود را از گوینده نمی گیرد و دائما درصدد است تا با تماس چشمی مناسب این موضوع را به گوینده منتقل نماید که علاقه مند است به حرف هاي او گوش دهد.

 

2- صریح و صادق بودن

 

صراحت و صادق بودن فرایندي است که در ارتباطات انسانی نقش موثري دارد. اگر نتوانیم منظور خود را با صراحت بیان کنیم، طرف مقابل به اشتباه می افتد و به حدس و گمان متوسل می شود و از واقعیت دور می گردد.

 

3- همدلی و همدردي

 

ما نیاز داریم که دیگران درك درستی از ما داشته باشند و در زمینه نگرانی ها، ترس ها و مشکلاتمان با ما همدلی و همدردي کنند. همدردي، تلاشی است براي درك نیازهاي ذهنی طرف مقابل. براي همدلی باید بتوانیم خود را جاي دیگران بگذاریم و از دریچه چشم آنها نگاه و احساس کنیم. شما در همدلی

 می توانید سخن طرف مقابل را تکرار کنید تا بداند منظورش را دریافته اید.

 

 4  - حفظ آرامش و احترام به طرف مقابل

 

اغلب در ارتباطات خود تلاش می کنیم طرف مقابل را ارزیابی و فکر می کنیم باید نظرات و احساسات آنها را رد و احساسات خود را تحمیل کنیم. ارتباطاتی که بر پایه این روش شکل می گیرد، تداوم نمی یابد و هر دو طرف به مشکل بر می خورند. همان طور که پیش از این اشاره شد، ما به این دلیل ارتباط برقرار می کنیم تا مسائل، مشکلات، تضادها و تعارضات را حل و فصل و اطلاعات را رد و بدل کنیم.

 

5- مخالفت نمودن به شیوه مناسب

 

یکی از مناسب ترین شیوه ها براي مخالفت کردن با نظرات و عقاید دیگران، روش خلع سلاح است. در این روش، فرد در سخنان طرف مقابل حقیقتی را پیدا می کند و سپس در مقام موافقت و تایید آن حرف می زند. این روش بر طرف مقابل تاثیر آرام بخش می گذارد. با این شیوه علاوه بر شما طرف مقابل تان نیز احساس پیروزي می کند و با اشتیاق به حرف هاي تان گوش می دهد.

 

6- خود شناسی و افزایش آگاهیشناسایی دنیاي ذهنی دیگران

 

همدلی و همدردي کردن با آنها و به نتیجه رساندن بحث ها به خودشناسی، تلاش برای افزایش اطلاعات برای شناسایی دیگران و محیط زندگی نیاز دارد. آگاهی از نقاط قوت و ضعف، ترس ها، امیال، آرزوها و نیازهاي خود و پذیرش صادقانه آنها کمک خواهد کرد ویژگیها و خصوصیات دیگران را واقع بینانه تر ببینیم و آنها را بپذیریم.

 

7- شناسایی افکار تحریف شده

 

آیا تاکنون براي شما پیش آمده سایه یک شیء مثل یک تکه چوب باریک و بلند را روي دیوار به شکل مار ببینید؟ مطمئنا همه ما در طول زندگی بارها تجربیاتی از این دست داشته ايم. به اين قبيل تجربيات " خطاي حسي " گفته مي شود.

        چنين خطاهايي را " تحريف يا خطاي شناختي " نيز مي گويند. این تحریف ها در ارتباطات انسانی مشکلات فراوانی ایجاد می کنند، لذا باید آنها را   

        شناخت و در جهت تصحیح آنها گام برداشت. در ادامه به برخی از مهم ترین تحریف هاي شناختی اشاره می کنیم:

 

مثال: یکی از همکاران را در محل کار می بینید و سلام می کنید، اما او جواب سلام تان را نمی دهد و با بی تفاوتي از کنارتان رد مي شود.ذهنی که به تحریف و خطاي شناختی مبتلا است، به یکی از شیوه هاي زیر این رفتار را تعبیر و تفسیر مي کند:

- او چه قدر خودخواه و مغرور شده است. ( پیش داوري )

- حتما من کاري کرده ام. ( شخصی سازي )

- همیشه دیگران را نادیده می گیرد. ( تعمیم مبالغه آمیز

- رابطه ام را باید با او قطع کنم. ( نتیجه گیري و یا تصمیم گیري شتابزده )

همان طور که می بینید، هر کدام از شیوه هاي فوق به نوعی سبب قطع یا خدشه دار شدن ارتباط با دیگران می شود، در حالی که به احتمال زياد، مسئله اساسی، ناتواني ما در پردازش صحیح اطلاعات مبتنی بر واقعیت است.

 

گوش دادن  فعال  کلید اصلی برقراری ارتباط موثر

 

 

     

  نکته مهم این است که به هنگام گوش دادن باید تا حد امکان هوشیار و فعال باشیم یعنی به آنچه که به ما می گویند به دقت گوش دهیم. این نوع گوش دادن که از اجزای اصلی برقراری ارتباط با دیگران است، گوش دادن فعال نام دارد

 

 خصوصیات گوش دادن فعال عبارتند از:

 

               - اختصاص زمان بیشتر به گوش دادن به جای صحبت کردن

               - عدم تکمیل جملات دیگران

               - عدم پاسخ به سوال پرسیده شده با بیان یک سوال دیگر

               - عدم سلطه جویی در مکالمه و تلاش برای در دست گرفتن رشته کلام

               - پاسخ دادن به فرد مقابل پس از پایان یافتن صحبت‌های وی

               - دادن بازخورد به صحبت های دیگران برای مثال تکان دادن سر و یا گفتن جملات کوتاه نظیر بله، اهام و....

               - پرسیدن سوالات باز نظیر چطور؟ کی؟ کجا؟

 

یکی از بخش های ارتباط مؤثر،‌ ناتوانی یا توانایی شخص در «ابراز وجود» است

               - ابراز وجود، شامل گرفتن حق خود و ابراز عقاید، احساسات و افکار خویش به طور مستقیم و صادقانه است به نحوی که حقوق دیگران نیز محترم

                  شمرده شود.

 

 

 

 

 

نظر بدهید
عنوان :
نام :
پست الکترونیکی :
متن نظر :