پیشگیری از اعتیاد
امروز۰۶ مهر ماه ۱۴۰۱

خدمات سایت پیشگیری :1 - آخرین اخبار اعتیادی            2- اطلاعات نسبتا کامل در مورد مواد و دسته بندی آنها               3- ایجاد صفحات اختصاصی برای اساتید ،مربیان،مراکز درمانی ، اصناف و ...             4 - مطالب روانشناسی و...                 5- انعکاس تصاویر و فیلم های جلسات پیشگیری ...            6- ارائه مطالب آموزشی در قالب بروشور،نشریه، پی دی اف، اسلاید و ....               7- گالری متنوع از فیلم و عکس و انیمیشن 

آمار برگزاری جلسات

آماربازدید سایت

افراد آنلاین : 379
  بازدید امروز : 3132
  بازدید دیروز : 6786
  بازديد ماه : 29118
  بازديد كل : 2656275
  تعداداعضا : 380

معتادان گمنام

 

 

مــعتادان گمنام

 

 

معتادان گمنام،  (NA) یک انجمن بین‌المللی غیرانتفاعی از زنان و مردانی است که اعتیاد به مواد مخدر٬ مشکل اصلی زندگی‌شان بوده است. این انجمن متشکل از معتادان در حال بهبودی است که به طور مرتب گرد هم می‌آیند تا به کمک هم پاکی خود (از مواد مخدر) را حفظ کنند. نام مختصر شده(NA). Narcotics Anonymous (انجمن معتادان گمنام) که در ادامهٔ آن کلمهٔ [world]آمده است که به معنی جهانی است.

 

محتویات

 

۱ تاریخچه

۲ ویژگی‌ها

۲.۱ گمنامی

۳ برنامه

۴ جلسات

۴.۱ ساختار جلسات

۵ روش کار

۶ قدم‌های دوازده‌گانه

۷ جستارهای وابسته

۸ منابع

۹ پیوند به بیرون

 

تاریخچه

 

الکلی‌های گمنام انجمنی بود که بیل ویلسون به کمک همسرش به نام لوئیس با هدف کمک به اعضای خانوادهٔ افراد الکلی تاسیس کرد. در پی موفقیت انجمن الکلی‌های گمنام، برنامه‌های ۱۲ قدمی دیگری نیز توسعه پیدا کردند که دومین آنهh انجمن معتادان گمنام بود. انجمن الکلی‌های گمنام با حروف اختصاری AA در زبان انگلیسی مشخص می‌شود اما انجمنی که همسر بیل برای کمک به خانواده الکلی‌ها تاسیس کرد با حروف اختصاری Al-Anon شناخته می‌شود. پس از گذشت ۲۰ سال از زمان تاسیس انجمن الکلی‌های گمنام به علت روی اوردن بیشتر مبتلایان و بیماران وابسته به موارد مخدر، اعتیاد به مواد مخدر به یک مشکل و معضل مهم اجتماعی تبدیل گردید و در پی آن انجمن معتادان گمنام یا NA تاسیس شد. اساس و زیربنای همه برنامه‌های ۱۲ قدمی در اصل همان برنامه ۱۲ قدم الکلی‌های گمنام است. تنها تفاوت مهم بین این انجمن‌ها در قدم اول و دوازدهم قرار دارد. در این دو قدم از اعضای انجمن خواسته می‌شود تا مشکل اصلی خود را مشخص و اعلام کنند و انجمن این دو قدم را به گونه‌ای تنظیم و تدوین کرده است که با مادهٔ مخدر یا رفتار ویرانگری که فرد معتاد از آن در عذاب است مطابقت داشته باشد. قدم اول NA به مادهٔ مصرفی خاصی اشاره نکرده و درعوض از واژهٔ بیماری اعتیاد استفاده می‌کند تا عجز ما را در مقابل بیماری اعتیاد و نه یک مادهٔ مصرفی خاص تأکید کند. اما اعمال و اصولی که لازم است تا ما برای بهبودی انجام دهیم در کلیهٔ برنامه‌های ۱۲ قدمی یکسان هستند. علاوه بر این، همهٔ برنامه‌های ۱۲ قدمی از رهنمودهای کلی، به نام سنت‌های دوازده‌گانه، جلسات انجمن و ساختار خدماتی انجمن الکلی‌های گمنام تبعیت می‌کنند.[۱]

 

ویژگی‌ها

 

اعضای این انجمن به عنوان معتاد، ویژگی مشترک خود را بیماری به نام اعتیاد می‌دانند. اعتیاد به هرگونه ماده‌ای که احساسات و افکار آنان را از حالت طبیعی بیرون آورد. معتادان گمنام باور دارند که چاره رهایی از اعتیاد، ماهیتی روحانی دارد، اگرچه انجمن خود را یک سازمان مذهبی نمی‌دانند اما اعضای آن در سراسر دنیا به مذاهب مختلفی گرایش دارند و این جمله که «انجمن معتادان گمنام مذهبی نیست» در اصل بدین معناست که هر کس از هر مذهبی می‌تواند در آن عضو شود و مربوط به مذهب خاصی نیست.

برای پیوستن به معتادان گمنام هیچ شرط و شروطی وجود ندارد. به هیچ سازمانی وابسته نیستند. حق عضویتی دریافت نمی‌کنند، به هیچ‌کس وعده‌ای نمی هند و تعهد نامه‌ای امضا نمی‌کنند و با هیچ سازمان سیاسی، مذهبی و یا انتظامی ارتباطی ندارند. هیچ‌کس تحت نظر نیست و هر کس در صورت تمایل بدون در نظر گرفتن سن، با یا بدون مذهب، نژاد و هویت جنسی می‌تواند به آنان بپیوندد. معتادان گمنام از طریق اعانات داوطلبانه اعضا، کاملاً متکی به خود هستند و هیچ‌گونه کمک مالی از افراد غیرعضو یا سازمان‌های دیگر پذیرفته نمی‌شود. حتی خود اعضا هم نمی‌توانند کمک مالی غیر عادی و بسیار زیادی ارائه دهند.

 

گمنامی

 

اصل اساسی گمنامی، باعث می‌شود تا معتادان بدون ترس از ممانعت‌های اجتماعی و قانونی، در جلسات، شرکت کنند. گمنامی، اساس روحانی تمام سنت‌های انجمن است و به باور آنان، همیشه یادآور این است که اصول را به شخصیت‌ها ترجیح می‌دهند. علاوه بر آن گمنامی در سطح انجام خدمات در اولویت می‌باشد.

 

برنامه

 

قدم‌های دوازده‌گانه معتادان گمنام از پایه‌های اصلی برنامه بهبودی و رهایی معتادان از اعتیاد به مواد مخدر است که از الکلی‌های گمنام (AA) الگو گرفته شده است. در انجمن الکلی‌های گمنام تا کنون بیش از یک میلیون نفر بهبود یافته‌اند. این برنامه، یک برنامهٔ پرهیز کامل از هرگونه مادهٔ مخدر است. تنها لازمه عضویت در این انجمن تمایل به قطع مصرف مواد مخدر است.

تنها چیز قابل اهمیت برای اعضا این است که فرد مقابل برای حل مشکل خود چه روشی دارد و دیگران چطور می‌توانند به او کمک کنند. معتادان گمنام ادعا می‌کنند که تجربه گروهی‌شان نشان می‌دهد کسانی که به طور مرتب در جلسات شرکت می‌کنند، پاک می‌مانند.

 

جلسات

 

معتادان گمنام، دو گونه جلسه را بر اساس برنامه پیش‌بینی شده برگزار می‌کنند. جلسات بسته یا غیرعلنی که ویژه معتادان و یا کسانی است که گمان دارند ممکن است با موادمخدر مشکل داشته باشند و جلسات باز یا علنی که اعضا هر کسی را که مایل است انجمن را تجربه کند، در جمع خود می‌پذیرند.

ساختار جلسات

ساختار جلسات NA غیررسمی است و در مکانی که توسط گروه اجاره می‌شود، برگزار می‌گردد و توسط اعضایی که به نوبت جلسه را باز و بسته می‌کنند، رهبری می‌شود. هزینه جلسات و سایر خدمات به طور کامل از محل کمک‌های داوطلبانه اعضای معتاد و فروش نشریات بهبودی، تامین می‌گردد. بیشتر جلسات به طور هفتگی و معمولاً در اماکن عمومی برگزار می‌شوند. جلسات اشکال گوناگونی دارند: مشارکت، سخنران، پرسش و پاسخ، موضوعی و برخی نیز ترکیبی از موارد بالا می‌باشند اما معمولی ترین نوع برگزاری به صورت مشارکتی است یعنی گرداننده جلسه به نوبت به اعضا اجازه می‌دهد بین یک تا سه دقیقه صحبت کنند.

 

روش کار

 

پایه و اساس انجمن معتادان گمنام، کمک معتادان به یکدیگر برای بهبودی است. اعضا به طور مرتب، گرد هم می‌آیند تا درباره تجربیات‌شان در بهبودی حرف بزنند.

روش اصلی بهبودی در انجمن، باور این برنامه و ارزش درمانی کمک یک معتاد به معتاد دیگر است. اعضا با حرف زدن درباره تجربیات و بهبودی‌شان از مصرف مواد مخدر، در جلسات شرکت می‌کنند. همچنین اعضای باتجربه بیشتر (که به راهنما معروف‌اند)، به طور فردی با اعضای جدیدتر کار می‌کنند. قدم‌های دوازده‌گانه اصولی‌ترین برنامه معتادان گمنام به شمار می‌آید.

 

قدم‌های دوازده‌گانه

 

نوشتار اصلی: دوازده قدم

هسته اصلی و قلب برنامه معتادان گمنام، دوازده قدم است. این قدم‌ها مجموعه‌ای از رهنمون‌ها برای دست‌یابی عملی به بهبودی است.

چکیدهٔ درون‌مایهٔ دوازده قدم با اندکی دگرگونی برای هم‌گام‌سازی برای معتادان گمنام بدین گونه است:

·         ۱-  ما اقرار کردیم که در مقابل مواد مخدر عاجزیم و زندگیمان غیرقابل اداره شده بود.

·         ۲- به این باور رسیدیم که یک نیروی برتر می‌تواند سلامت عقل را به ما باز گرداند.

·         ۳- تصمیم گرفتیم که اراده و زندگی را به مراقبت خداوند، بدان گونه که او را درک کرده‌ایم، بسپاریم.

·         ۴- یک ترازنامه‌ی اخلاقی بی باکانه و موشکافانه از خود تهیه کردیم.

·         ۵- چگونگی دقیق خطاهایمان را به خداوند، خود و یک انسان دیگر اقرار کردیم.

·         ۶- آمادگی کامل پیدا کردیم که خداوند کلیه نواقص شخصیتی ما را برطرف کند.

·         ۷- با فروتنی از او خواستیم کمبودهای اخلاقی ما را برطرف کند.

·         ۸- فهرستی از تمام کسانی که به آن‌ها صدمه زده بودیم تهیه کرده و خواستار جبران خسارت از تمام آن‌ها شدیم.

·         ۹- به طور مستقیم در هر جا که امکان داشت از این افراد جبران خسارت کردیم، مگر در مواردی که اجرای این امر زیان مجددی به ایشان و یا دیگران صدمه بزند.

·         ۱۰- به تهیه ترازنامه‌ی شخصی خود ادامه دادیم و هرگاه در اشتباه بودیم سریعًا به آن اقرار کردیم.

·         ۱۱- از راه دعا و مراقبه خواهان ارتقاء رابطه آگاهانه خود با خداوند، بدان گونه که او را درک می‌کردیم شده و فقط جویای آگاهی از ارادهٔ او برای خود و قدرت اجرایی اش شدیم.

·         ۱۲- با بیداری روحانی حاصل از برداشتن این قدم‌ها، سعی کردیم این پیام را به معتادان برسانیم و این اصول را در تمام امور زندگی خود به اجرا در آوردیم.

 

 

 

نظر بدهید
عنوان :
نام :
پست الکترونیکی :
متن نظر :