پیشگیری از اعتیاد
امروز۰۶ مهر ماه ۱۴۰۱

خدمات سایت پیشگیری :1 - آخرین اخبار اعتیادی            2- اطلاعات نسبتا کامل در مورد مواد و دسته بندی آنها               3- ایجاد صفحات اختصاصی برای اساتید ،مربیان،مراکز درمانی ، اصناف و ...             4 - مطالب روانشناسی و...                 5- انعکاس تصاویر و فیلم های جلسات پیشگیری ...            6- ارائه مطالب آموزشی در قالب بروشور،نشریه، پی دی اف، اسلاید و ....               7- گالری متنوع از فیلم و عکس و انیمیشن 

آمار برگزاری جلسات

آماربازدید سایت

افراد آنلاین : 287
  بازدید امروز : 2841
  بازدید دیروز : 6786
  بازديد ماه : 28827
  بازديد كل : 2655984
  تعداداعضا : 380

مراکز درمانی

 

مــراکــز درمـانـــی

 

 

      روش های درمان پرهیز مدار در مراکز درمانی:

 

1-       سم زدائی:

 

در این روش در کوتاه مدت(حدود یک ماه)  مواد مخدر با داروهای جایگزین از بدن خارج می گردد و به طور عامیانه ترک جسمی صورت می گیرد و سپس با حضور در جلسات آموزشی و مشاوره ای و... درمان ادامه پیدا می کند.داروهایی مورد استفاده عبارتند از:

 

      الف) بوپرنورفين : بصورت قرصهاي 4/0 ،2 و 8 ميلي گرمي است و چون جذب خوراكي آن كم است (10%) به شكل زير زباني استفاده مي گردد اين قرص طولاني اثر بوده و در ترك مواد مخدر به شكل سم زدائي (کوتاه مدت) و درمان نگه دارنده(BMT )به كار مي رود.

 

      ب) متادون: در جنگ جهاني دوم توسط آلمانها براي تسكين درد ساخته شد – بصورت قرصهاي 40،20،5  ميلي گرمي و نيز به شکل آمپول و شربت وجود دارد .نيمه عمر آن طولاني است و حداقل 25 ساعت اثر مفيد دارد و به عنوان ضد درد در اورژانس و بیماری های صعب العلاج بکار می رود در حال حاضر در سم زدائي و MMT (درمان نگه دارنده با متادون) استفاده می شود. اين قرص جايگزين خوبي براي مواد مخدر می باشد.

 

                 ج) تنتور اپیوم یا شربت تریاک: این دارو نیز چند سالی است به عنوان جایگزین مواد مخدر بکار می رود.این دارو رویکرد بیماران را از رفتارهای پر خطر و آسیب های اجتماعی به رفتارهای هنجار و سالم تغییر می دهد.

 

     د) كلونيدين: اين دارو در گذشته جزء دسته داروهای  ضد فشار خون قرار داشته  و به صورت قرصهاي 2/0 ميلي گرمي موجود است .این دارو با مهار  عصب سمپاتيك علائم خماري را كاهش مي دهد ـ همچنین اين دارو تهوع، استفراغ، دردهاي شكمي و تعريق را برطرف مي كند ولي در كاهش دردهاي عضلاني، بي خوابي و ولع(وسوسه) تاثير زيادي ندارد‌ ـ اين دارو همراه داروهای دیگردر درمان اعتياد بكار ميرود.البته مصرف طولانی مدت آن عوارض متعددی به دنبال دارد.

 

     ه) نالوكسان: بصورت آمپولهاي 4/0 ميلي گرمي بوده و اثر رقابتي با مواد مخدر داشته و ميتواند مورفين را از بدن خارج كند.اين دارو در اورژانس بصورت آمپول بوده و در مسمومیت های ناشی از مواد مخدر و همچنین در درمانهای تخصصی  اعتیاد توسط پزشکان استفاده می گردد.

 

روش های درمان نگهدارنده( maintenance Base) در مراکز درمانی:

 

در این روش اصل بر جایگزینی مواد مخدر برای مدت طولانی می باشد تا فرد دچار وسوسه مصرف نشود و در این مدت همراه سایر روش ها مثل مشاوره و جلسات متعدد بتواند به کارکرد اولیه خود نزدیک گردد. طبیعی است در این مدت فرد وابسته به داروی جایگزین می گردد ولی همانند یک بیمار دارای فشار خون و یا بیمار دیابتی لازم است جهت درمان خود این دارو را تا مدت ها مصرف نماید.

 

    داروهای مورد استفاده عبارتند از :

 

الف) متادون: این دارو به صورت قرص و شربت بوده و جایگزین مناسبی برای مواد مخدر بوده و با تجویز پزشک برای مدت طولانی استفاده می گردد.بیماران با مصرف این دارو بلافاصله به کارکردهای اجتماعی قبل از اعتیاد نزدیک می شوند و جهت جلوگیری از عوارض احتمالی همه مراکز موظف هستند سالانه از بیماران خود تست کبدی بگیرند.

 

ب ) بوپرنورفين : این دارو نیز همانند متادون به عنوان جایگزین مواد مخدر بکار می رود و در طولانی مدت می تواند مانع مصرف مجدد در بیماران گردد.

 

           ج)تنتور اپیوم یا شربت تریاک:این دارو همان تریاک خالص شده به همراه برخی مواد دیگر است و تحت نظر پزشک برای اهدافی نظیر جایگزینی برای مواد مخدر ناخالص و درمان کوتاه مدت (سم زدائی) و کاهش متادون مصرفی بکار می رود.

 

          د)نالتركسون: به صورت كپسولهاي 25 و50 ميلي گرمي بوده و اثر رقابتي با مواد مخدر داشته و هرگز نبايد همراه مواد مخدر استفاده گردد ودر پايان سم زدائي و پس از انجام تست های لازم جهت كم كردن وسوسه و پيشگيري از عود بكار مي رود .توصيه مي شود حداقل 6 ماه روزانه يكعدد استفاده گردد.

 

داروهاي كمكي: سائر داروها مثل داروهاي اعصاب ،داروهاي خواب آور،مسكن ها،داروهاي شل كننده عضلاني و... بوده و بر اساس نياز فقط بعنوان داروی کمکی در جهت رفع برخی از علائم ترک و جلوگیری از افزایش بی دلیل و بی رویه داروهای فوق(جایگزین مخدر) برای  بيمارتجویز می گردد.

  

 

نظر بدهید
عنوان :
نام :
پست الکترونیکی :
متن نظر :