پیشگیری از اعتیاد
امروز۰۶ مهر ماه ۱۴۰۱

خدمات سایت پیشگیری :1 - آخرین اخبار اعتیادی            2- اطلاعات نسبتا کامل در مورد مواد و دسته بندی آنها               3- ایجاد صفحات اختصاصی برای اساتید ،مربیان،مراکز درمانی ، اصناف و ...             4 - مطالب روانشناسی و...                 5- انعکاس تصاویر و فیلم های جلسات پیشگیری ...            6- ارائه مطالب آموزشی در قالب بروشور،نشریه، پی دی اف، اسلاید و ....               7- گالری متنوع از فیلم و عکس و انیمیشن 

آمار برگزاری جلسات

آماربازدید سایت

افراد آنلاین : 368
  بازدید امروز : 3174
  بازدید دیروز : 6786
  بازديد ماه : 29160
  بازديد كل : 2656317
  تعداداعضا : 380

نیکوتین

 

نیکـوتـیـن

 

تنباکو (توتون) بدون دود چیست ؟

 

تنباکو بدون دود دو نوع است – گرد تنباکو و آدامس تنباکو، گرد تنباکو، تنباکویی بسیار ریز و آسیاب شده است که در تی بگ های خشک، مرطوب یا متخلخل بسته بندی می شود. مصرف کننده عمدتا اندکی از آن را بین لثه و لپ خود قرار می دهد. آدامس تنباکو شکل های مختلفی دارد که مصرف کننده یک تکه از آن را داخل لپ خود قرار می دهد.        

 

آیا تنباکو بدون دود اعتیادآور است؟

 

بله، همه تنباکوها، ازجمله، تنباکو بدون دود دارای نیکوتین و اعتیادآورند. مقدار نیکوتین جذب شده از طریق تنباکو بدون دود، 4-3 برابر سیگار است و از آنجائیکه نیکوتین آهسته تر از تنباکو بدون دود جذب می شود، میزان جذب آن در هر نوبت بیشتر و ماندگاری آن در سیستم گردش خون طولانی تر است. علاوه برآن، وقتی مصرف کنندگان تنباکو بدون دود سعی می کنند، مصرف آن را کنار بگذارند، مجموعه علائم کناره گیری، ازجمله، میل و اشتیاق، تحریک پذیری و خلق افسرده را تجربه می کنند که خود می تواند به مصرف مجدد منتهی شود.

 

چه کسانی از تولیدات تنباکو بدون دود استفاده می کنند؟

 

امریکایی ها در سال 2005، برای سیگار 82 بیلیون دلار و برای تولیدات تنباکو بدون دود 2.6 بیلیون دلار هزینه  کرده اند. در حالیکه فروش سیگار اخیرا کاهش داشته است، فروش تنباکو بدون دود در فاصله سال های         2005- 1986 افزایش داشته است.

 

·        در سال 2008، 8.7 میلیون امریکایی (3.5% جمعیت) در سنین 12 سال و بالاتر بویزه بزرگسالان جوان در سنین 18 تا 25 سال، از تولیدات تنباکو بدون دود استفاده کردند.

·        استفاده از تنباکو بدون دود در میان مردان بالغ بر 10 بار بیش از زنان گزارش شد: 6.8% مردان سنین 12 سال و بالاتر در برابر 4/0% زنان.

·        با وجود آنکه مصرف سیگار در میان نوجوانان در اواسط دهه 1990 کاهش داشته است، استفاده از تنباکو بدون دود در 5 سال گذشته تقریبا بدون تغییر باقی مانده و در فاصله سال های 2008 و 2009 درمیان کلاس دهمی ها افزایش داشته است.

·        13.4% پسران و 2.3% دختران دبیرستانی در حال حاضر مصرف کنندگان تنباکو بدون دود هستند.

·        بین سال های 2008-2002 به مصرف کنندگان تنباکو بدون دود 47% اضافه شده است.

·        73% از مصرف کنندگان جدید تنباکو بدون دود مرد و 52% شان هنگام شروع زیر سن 18 سال بودند.

 

چه رابطه ای بین استفاده از تنباکو بدون دود و سیگار وجود دارد؟

 

·         85.8% از کسانی که در یک ماه گذشته تنباکو بدون دود مصرف کردند، گاهی اوقات در زندگیشان و 38.8% از آنها در یک ماه گذشته سیگار نیز استفاده کرده اند.

·        از بین کسانی که سیگار و تنباکو بدون دود را با هم مصرف می کنند، 31.8% تنباکو بدون دود و 65.5% سیگار را اول و 2.7% بطور همزمان شروع کردند.

 

چرا تنباکو بدون دود برای سلامتی مضر است؟

 

·        آدامس و گرد تنباکو حاوی 28 carcinogens (عواملی که به سرطان منجر می شوند) است.

·        تنباکو بدون دود خطر سرطان های حفره دهان ( سرطان لب، زبان، گونه ها، لثه، سقف و کف دهان) را افزایش می دهد.

·        آثار دیگر آن Leukoplakia دهانی ( می تواند سرطانی شود)، بیماری لثه و پس روی لثه ( وقتی لثه ها از روی دندان ها دور می شوند) است.

·        بالارفتن احتمال خطر، بیماری های قلبی، دیابت و بیماری های تناسلی از مواردی است که روی آنها مطالعه شده است.

 

چگونه استفاده از تنباکو بدون دود را کنار بگذاریم؟

 

چندین روش برای توقف استعمال دخانیات وجود دارد؛ از جمله دارو درمانی با روش جایگزین کردن نیکوتین، buproprion SR(Zybanvarenicline (Chantix)  و همچنین مشاوره فردی و گروهی . کارآیی این روش ها در تلاش برای خروج از مصرف تنباکو بدون دود ثابت شده است.

 

 

 

نظر بدهید
عنوان :
نام :
پست الکترونیکی :
متن نظر :