پیشگیری از اعتیاد
امروز۰۶ مهر ماه ۱۴۰۱

خدمات سایت پیشگیری :1 - آخرین اخبار اعتیادی            2- اطلاعات نسبتا کامل در مورد مواد و دسته بندی آنها               3- ایجاد صفحات اختصاصی برای اساتید ،مربیان،مراکز درمانی ، اصناف و ...             4 - مطالب روانشناسی و...                 5- انعکاس تصاویر و فیلم های جلسات پیشگیری ...            6- ارائه مطالب آموزشی در قالب بروشور،نشریه، پی دی اف، اسلاید و ....               7- گالری متنوع از فیلم و عکس و انیمیشن 

آمار برگزاری جلسات

آماربازدید سایت

افراد آنلاین : 276
  بازدید امروز : 2804
  بازدید دیروز : 6786
  بازديد ماه : 28790
  بازديد كل : 2655947
  تعداداعضا : 380

مواد توهم زا

 

مواد توهم زا

     مواد توهم زا 

 

 ال اس دي، اكستازي،فن سیکلیدین،ایبوگین،بونزای، پیوت،مسکالیتو،  

 

   توهم زاها ( هالوسینوژن ها )

بیش از 100 نوع توهم زای طبیعی و مصنوعی مورد استفاده انسان قرار می گیرد که شایعترین آنها LSD  ( لیزرجیک اسید دی اتیل آمید ) است . LSD یک پودر صناعی (سنتتیک ) سفید محلول در آب است که به اشکال مختلف از قبیل قرصهای بسیار ریز ، کپسول ، مایع بی مزه ، بی بو و بی رنگ و کاغذ های مربع شکل کوچک آغشته به دارو موجود است و اغلب به صورت خوراکی مورد مصرف قرار می گیرد . LSD به نامهای اسید و تریپ  نیز معروف است . مکانیسم اثر از طریق تأثیر بر سیستم سروتونرژیک اعمال می شود . آثار نیم تا یک ساعت پس از مصرف ظاهر می شود . اوج آن 6-2 ساعت است و پس از 12 ساعت ناپدید می شود .

 

مواد توهم زا، موادى هستند كه حقايق و ماهيت اشياء را غير واقعى نشان مى دهند.

معروف ترين ماده توهم زا يا اسيد نام دارد كه بصورت قرص و كاغذهاى آغشته LSD به آن به شكل تمبر وجود دارد. تحت تاثير مواد توهم زا احساس جهت، فاصله و زمان دچار مشكل مى شود.

اين مواد مى تواند باعث رفتارهاى غيرقابل پيش بينى و عجيب و خصمانه اى شود كه گاهى منجر به آسيب هاى جدى و حتى فوت مى گردد. مصرف اين ماده در فرد حالت تحمل به وجود مى آورد و به همين دليل است كه شخص مجبور است براى رسيدن به نشئگى، هر دفعه نسبت به دفعة قبل، ميزان مصرف LSD را بالاتر ببرد. با توجه به غير قابل پيش بينى بودن آثار اين ماده، افزايش ميزان ماده مى تواند به تشنج، كما و از كار افتادن ريه ها و قلب و نهايتا مرگ منجر شود

 

   آثار مصرف

 

·               جسمی :  آثار تحریک سمپاتیک شامل لرزش ، تاکیکاردی ، افزایش فشار خون ، هیپروترمی ، تعریق ، تاری دید، اتساع مردمک .

·               روانی :  با مصرف مواد توهم زا ادراکها روشن و عمیق می شود ؛ مثلاً رنگ و جنس غنی تر به نظر می رسند ، طرح ها واضح می شوند ، موسیقی عمیق تر و پر تأثیرتر می شود ، هیجانات شدن یافته و تغییرات ناگهانی پیدا می کنند . جابجایی حسی ( Synesthesia  ) شایع است ؛ مثلاً بیمار ممکن است رنگ ها را بشنود یا صداها را ببیند . توهم خصوصاً توهم بینایی شایع است . آگاهی ظاهری از اعضاء داخل بدن ، زنده شدن خاطرات فراموش شده قبلی، بروز احساسات مذهبی و نگرش های فلسفی و مسخ شخصیت ممکن است روی دهد .

 

   عوارض جانبی

 

            بازگشت خاطره توهمی (Flash back) ، افسردگی ، اضطراب ، سایکوز .

            بازگشت خاطره توهمی (Flash back) : عبارت است از بازگشت خودبخودی و گذرای تجربه ناشی از مواد ، که معمولاً چند ثانیه تا چند دقیقه دوام می آورد . اکثراً به صورت دگرگونی بینایی ، توهم هندسی ، توهم شنوایی ، ریزبینی ، درشت بینی ، احساس گستردگی زمان و تجربه مجدد هیجانات قوی است .

 

   وابستگی

 

مصرف دراز مدت مواد توهم زا شایع نیست . معمولاً اعتیاد جسمی و سندرم ترک روی نمی دهد . وابستگی روانی نیز شایع نیست . تحمل نسبت به مواد توهم زا به سرعت بوجود آمده به سرعت نیز از بین می رود .

 

   درمان و توصیه های لازم

 

·              درمان انتخابی نشانه های روانی حاد ناشی از مصرف ، مشاوره حمایتی و آرام بخشی کلامی است . در صورت بروز علائم اضطرابی شدید از بنزودیازپین ها و در صورت بروز علائم سایکوتیک از داروهای آنتی سایکوتیک استفاده کنید .

·              هالوسینوژن ها وابستگی فیزیکی ایجاد نمی کند لذا باید یکباره قطع شوند .

در صورت بروز فلش بک باید اطمینان داد که این علائم شایع ترک است و در صورت تداوم ترک برطرف خواهد شد .

 

    اکستازی (Ecstasy)

 

ecstasy  یاMDMA  یک آمفتامین توهم زا است یعنی به دلیل تأثیر بر سیستم دوپامینرژیک ، محرک و به دلیل تأثیر بر سیستم سروتونرژیک ، توهم زا است . ecstasy معمولاً به شکل قرص و کپسول با اندازه ، شکل و رنگهای متفاوت و یا پودر سفید موجود است و از طریق خوردن مورد سوئ مصرف قرار می گیرد . و به نامهای E ,  XTC  ,  X  و قرص شادی نیز معروف است .

 

   آثار مصرف

 

·              آثار جسمی : تعریق ، خشکی دهان ، تریسموس ، افزایش فشار خون ، تاکی کاردی ، گشادی مردمک ، افزایش انرژی ، هیپرترمی .

·              آثار روانی : احساس آرامش ، شادی ، گرما ، افزایش انرژی و احساس صمیمیت با دیگران . در دوزهای بالا ممکن است اضطراب ، افسردگی ، پاتیک ، بی خوابی و سایکوز بروز کند .

 

   عوارض جانبی

 

افزایش فشار خون ، عوارض کبدی و قلبی ، آسم ، دیابت ، تشنج و علائم شبیه سندرم نورولپتیک بد خیم . ecstasy می تواند موجب هیپرترمی شود که در اثر فعالیت مفرط مثلاً رقصهای طولانی مدت و وحشیانه شدت یافته و حتی منجر به مرگ می گردد .

وابستگی

تحمل و وابستگی به آمفتامینها رخ می دهد .

 

   درمان و توصیه های لازم

 

·      قطع ناگهانی دارو توصیه می شود .

·        برای ترک به داروی خاصی نیاز نیست .

·        به بیماران در خصوص هیپرترمی هشدار دهید به آنها توصیه کنید که ار فعالیت مفرط اجتناب کنند و در صورت فعالیت هر ساعت استراحت نموده و از مایعات استفاده نمایند .

·         اکستاسی یک داروی ترکیبی است که هم محرک است و هم تأثیرات توهم زائی دارد. این دارو انرژی را افزایش داده، شهوت را زیاد کرده و حس لامسه را قوی می کند. تأثیرات MDMA در 30 تا 45 دقیقه مشهود می شود، بین دقیقه های 60 تا 90 اوج می گیرد، و از 4 تا 6 ساعت طول می کشد.

·         به گزارش پايگاه اطلاع رساني پيشگيري نوين،‌ این دارو به سلول های عصبی آسیب زده و در نتیجه می تواند منجر به اختلالات روانی، تنش عضلانی، رعشه، تاری دید، و افزایش درجه حرارت بدن شود. این عوامل می تواند باعث آسیب به اعضاء بدن و نهایتاً مرگ شود.

اکثر مواد MDMA  در آزمایشگاه های اروپا ساخته می شود و سپس به صورت قاچاق به ایالت متحده آورده می شود. این مواد معمولاً به شکل قرص توزیع شده و روی بیشتر آنها لوگوهای تجاری یا طرح های فرهنگ پاپ حک شده است.

 

    تأثیرات ماده مخدر: اکستاسی 

 

قوی شدن حواس، ساییدگی دندان ها، و از دست دادن آب بدن.

 

    تأثیرات مصرف بیش از حد:

 

افزایش حرارت بدن، عدم تعادل الکترولیت، حمله قلبی، احتمالاً‌مرگ.

  

   رده بندی CSA : رده اول

 

            فن سیکلیدین (Phencyclidine = PCP   )

فن سیکلیدین به عنوان یک داروی بیهوشی کشف و طبقه بندی شد اما بدلیل عوارض جانبی امروزه دیگر به عنوان داروی بیهوشی در انسان مصرف نمی شود . یک ترکیب وابسته به آن به نام کتامین که K مخصوص (Special k ) هم نامیده می شود هنوز به عنوان داروی بیهوشی در انسان کاربرد دارد .

فن سیکلیدین به نامهای دیگر مانند گرد فرشته ، کریستال ، صلح ، supergrass    نیز نامیده می شود آثار PCP  شبیه آثار مواد توهم زا مانند LSD  است .

PCP  و ترکیبات وابسته به آن به صورت پدر متبلور ، خمیر ، مایع کاغذ آغشته به دارو عرضه می شود و معمولاً به سیگارهای حاوی حشیش اضافه می شود . آثار 5 دقیقه پس از مصرف ظاهر شده و در مدت 30 دقیقه حداکثر  می رسد .

 

   آثار مصرف

 

احساس سرخوشی ، احساس خوشایند غوطه وری ، تغییر در تصویر ذهنی بدن ، دگرگونی در درک زمان و مکان . آثار کوتاه مدت 3 تا 6 ساعت طول می کشد و گاهی جای خود را به حالت افسردگی می دهد که ضمن آن بیمار تحریک پذیر ، تا حدودی پارانوئید و گاهی دچار رفتارهای تهاجمی نامعقول ، تمایل خودکشی و دیگر کشی می شود .

 

   عوارض جانبی

 

اضطراب ، افسردگی ، نیستاگموس ، افزایش فشار خون ، هیپرترمی ، تاکی کاردی ، تشدید رفلکس های وتری عمقی ، دیزآرتری ، رابدومیولیز ، تشنج ، اغماء و مرگ . برخی از کسانیکه مدتها PCP مصرف کرده اند کریستالیزه می شوند . یعنی به سندرمی شامل کندی تفکر ، کاهش رفلکس ها ، نقصان حافظه ، عدم کنترل تکانه ، افسردگی ، بی حالی و اختلال تمرکز دچار می شوند .

افزایش فشار خون ، تاکیکاردی و نیستاگموس نشانه های شایع مصرف فن سیکلیدین هستند که در مراکز فوریت مشاهده می گردند .

وابستگی

تحمل به عوارض و وابستگی روانی روی می دهد ولی وابستگی فیزیکی معمول نیست و علائم ترک شدید نیست .

 

   درمان و توصیه های لازم

 

·         بیمار مسموم را در محیطی که تحریک کننده نیست ایزوله کنید ( اتاق آرام و تاریک )

·         آرامبخش کلامی مؤثر نیست ، سعی نکنید با بیمار مسموم با pcp به گونه ای که با یک بیمار مضطرب به منظور آرامسازی وارد صحبت می شوید رفتار کنید .

·         اسیدی کردن ادرار ( استفاده از اسید اسکوربیک =C  ) ، دفع دارو را تسهیل می کند .

·         اگر تحریک حاد وجود داشته باشد از بنزودیازپین ها استفاده کنید ؛ مثلاً 2 -1 میلی گرم لورازپام هر ساعت .

·         اگر بیماری تهییجی و سایکوتیک است می توان از یک داروی ضد سایکوز قوی استفاده نمود ؛ مثلاً 5 میلی گرم هالوپریدول و تکرار آن هر ساعت تا آرام شدن بیمار .

·         مهار فیزیکی خطرناک است . ( ممکن اس موجب رابدمیولیز شود )

·         از آنجا که اغماء و مرگ نادر نیست ، ارجاع به بیمارستان توصیه می گردد .

 

 

 

 

نظر بدهید
عنوان :
نام :
پست الکترونیکی :
متن نظر :