پیشگیری از اعتیاد
امروز۰۶ مهر ماه ۱۴۰۱

خدمات سایت پیشگیری :1 - آخرین اخبار اعتیادی            2- اطلاعات نسبتا کامل در مورد مواد و دسته بندی آنها               3- ایجاد صفحات اختصاصی برای اساتید ،مربیان،مراکز درمانی ، اصناف و ...             4 - مطالب روانشناسی و...                 5- انعکاس تصاویر و فیلم های جلسات پیشگیری ...            6- ارائه مطالب آموزشی در قالب بروشور،نشریه، پی دی اف، اسلاید و ....               7- گالری متنوع از فیلم و عکس و انیمیشن 

آمار برگزاری جلسات

آماربازدید سایت

افراد آنلاین : 355
  بازدید امروز : 3037
  بازدید دیروز : 6786
  بازديد ماه : 29023
  بازديد كل : 2656180
  تعداداعضا : 380

ناس

 

نـــــاس

(Pan)

 

ناس یا نسوار (pan) ترکیبی است از برگ خشک شده گیاهی به نام تمول (tamlul)  (betel nut) که حاوی نوعی فنل (Phenol ) است که احتمالاً خواص محرک (Stimulant) دارد ؛ و دانه فوفل (areca nut) که حاوی ماده ای به نام arecoline  است که محرک پاراسمپاتیک بوده و منجر به انقباض مردمکها و افزایش ترشح اشک و بزاق می شود ؛ و نیز آهک که به حل شدن این مواد گیاهی در بزاق کمک می کند .

تقریباً 10 درصد مردم در جهان عادت به مصرف ناس دارند . بیشتر آنان در جنوب آسیا ( هند و پاکستان ) و جنوب شرقی آسیا زندگی می کنند . ناس همچنین در برخی نواحی جنوب ایران به ویژه بلوچستان مصرف می شود .

مصرف کنندگان معمولاً آن را در دهان بین لب و دندان قرار می دهند و پس از آن که خیس شد به مدت چندین دقیقه و گاهی تا ساعتها در دهان نگاه داشته و می مکند . ناس رنگ آب دهان را قرمز می کند . از آنجا که ناس ترشح بزاق را افزایش می دهد ، مصرف کننده به کرات مجبور است آب دهان خود را بیرون اندازد .

دیدن منظره ناخوشایند لکه های قرمز رنگ روی سطح پیاده روها و خیابانها در مناطقی که مصرف این ماده رواج دارد امری عادی است .

 

آثار مصرف ، عوارض جانبی ، وابستگی

 

به نظر می رسد مصرف ناس اثر سرخوشی آور خفیفی داشته باشد . اغلب منابع ناس را اعتیاد آور می دانند . مصرف کنندگان معمولاً ولع برای مصرف دارند . البته در صورت عدم مصرف علائم جسمی ترک دیده نمی شود . به نظر FDA امریکا ناس می تواند منجر به سرطان دهان شود .

 

سوء مصرف همزمان بیش از یک ماده

 

گرچه اغلب سوء مصرف کنندگان یک داروی خاص را ترجیح می دهند اما سوء مصرف همزمان بیش از یک ماده الگوی شایعی در مصرف کنندگان است . در مطالعه  ای که در افرادی که به دلیل سوء مصرف مواد بستری شده بودند صورت گرفت استفاده همزمان از چند ماده شایعتر از مصرف هر ماده به تنهایی بود . سوء مصرف همزمان چند ماده در جوانان شایعتر است و در 72 % موارد ، ، ماده اولیه یا ثانویه الکل می باشد مواد دیگری که بیشتر مورد سوء مصرف همزمان قرار می گیرند حشیش ، تریاک و هروئین هستند . ماده دوم معمولاً برای افزایش نشئگی یا کاهش عوارض جانبی ماده اول مصرف می گردد . مصرف همزمان چند ماده خطر مسمومیت و عوارض جانبی بیش از یک ماده را دارد .

 

درمان و توصیه های لازم

 

·                    سم زدایی این بیماران مشکل تر است و بهتر است که برای سم زدایی بیماران را بستری نمود .

·                    سم زدایی سرپائی اغلب بی فایده و خطرناک است .

·                    اصول درمانهای غیر داروئی مشابه سایر مواد می باشد .

 

نظر بدهید
عنوان :
نام :
پست الکترونیکی :
متن نظر :