پیشگیری از اعتیاد
امروز۰۶ مهر ماه ۱۴۰۱

خدمات سایت پیشگیری :1 - آخرین اخبار اعتیادی            2- اطلاعات نسبتا کامل در مورد مواد و دسته بندی آنها               3- ایجاد صفحات اختصاصی برای اساتید ،مربیان،مراکز درمانی ، اصناف و ...             4 - مطالب روانشناسی و...                 5- انعکاس تصاویر و فیلم های جلسات پیشگیری ...            6- ارائه مطالب آموزشی در قالب بروشور،نشریه، پی دی اف، اسلاید و ....               7- گالری متنوع از فیلم و عکس و انیمیشن 

آمار برگزاری جلسات

آماربازدید سایت

افراد آنلاین : 378
  بازدید امروز : 3113
  بازدید دیروز : 6786
  بازديد ماه : 29099
  بازديد كل : 2656256
  تعداداعضا : 380

مواد افیونی

 

مواد افیونی

 

   مواد افيوني

 

الف.تریاک،هرویین کراک هروئین،شیره(تریاک و سوخته)                     

 ب.داروهای سو مصرف شونده:کدیین،متادون،دیفنوکسیلات،لوپرامید،ترامادول،دکسترومتورفان

 

    تریاک

 

منشاء ترياك، گياه خشخاش است كه بخاطر اثرهاى پزشكى و ويژه آن، در گذشته كشت مى شده است. اما امروزه در بسيارى نقاط دنيا از جمله كشور ما كشت آن ممنوع است.

ترياك از ماده شيرى رنگى كه از خراش دادن پوسته نارس گرز خشخاش به دست مى آيد، تهيه مى شود و رنگ آن از خاكسترى تيره تا قهوه اى متغير بوده و حالتى قير مانند دارد. مصرف ترياك صدها سال در برخى كشورهاى خاور ميانه و خاور دور مانند هند، چين، ايران، تايلند، فيليپين و هنگ كنگ رواج داشته است.

آثار كوتاه مدت مصرف احساس سرخوشى خواب آلودگى، رخوت و خمودى و احساس شل شدن عضلات كاهش يا افزايش فعاليت جسمانى اشكال در تمركز، احساس تهوع، استفراغ، يبوست، فقدان اشتها و انقباض مردمك آثار دراز مدت مصرف بى ثباتى خلقى، روياهاى نامطلوب در خواب، يبوست، كاهش انگيزه جنسى، تحمل و وابستگى مرفين: مرفين يكي از تركيبات ترياك است.

  

    مرفين

 

معمولاً به صورت پودري نرم به رنگ سفيد يا كِرِم، بدون بو و تلخ مزه است. گاهي نيز ممكن است به رنگ قرمز آجري ديده شود.

شكلي از اين ماده كه مورد سوء استفاده قرار مي گيرد، آمپول است. در پزشكي آمپول هاي مرفين براي تسكين دردهاي شديد در داخل عضله يا وريد تزريق مي گردد.

 

   كدئين

 

يكي ديگر از تركيبات ترياك و به شكل ماده سفيد رنگي است كه معمولاً به صورت قرص هاي خالص توليد مي شود.كدئين در تركيب بعضي از داروهاي ضد درد (مثل استامينوفن كدئين و آسپيرين كدئين) و بعضي از شربت هاي ضد سرفه (مانند اكسپكتورانت كدئين) نيز وجود دارد.مصرف بيش از اندازه، بي دليل و مكرر داروهاي فوق مي تواند نشانه اعتياد به مصرف كدئين باشد.

 

    علائم و نشانه های مصرف تریاک

 

در ابتدای شروع مصرف ، نمی توان از روی مشخصات ظاهری به اعتیاد افراد پی برد ، ولی با ادامه مصرف مواد ، رفتارهایی در فرد ایجاد می شود که ممکن است ما را به اعتیاد او مشکوک کند . دانستن این نشانه ها ، خانواده ها را در شناسایی اعتیاد اطرافیان یاری می دهد . هیچ گاه نباید با یک علامت ، برچسب اعتیاد به افراد زد ، بلکه بهتر است خانواده ها مراقبت بیشتری از فرد به عمل آورند و پس از دیدن چند مورد از رفتارهای زیر ، موضوع را با پزشک یا مراکز بهداشتی در میان بگذارند .

   

    رفتارها و نشانه های مصرف تریاک و مشتقات آن

 

الف: نشانه های جسمانی

 

1-  اثر سوختگی در انگشتان ، اثر تزریق بر دست ها و مشاهده وسایلی در اتاق شخص که برای مصرف مواد از آنها استفاده می شود مانند تیغ ، سرنگ ، زرورق آلوده و شیشه مربا ( با در سوراخ شده ) .

2- بی اشتهایی و بی نظمی در غذا .

3- استشمام بوی تریاک و مشتقات آن از شخص .

4- حالت خواب آلودگی و خواب دیر هنگام .

5- شکایت های فراوان جسمی ، یبوست و شکایت از ناتوانی جنسی .

 

ب: نشانه های رفتاری

 

1-  تغییر رفتار فرد مثل قفل کردن در اتاق به هنگام خروج از خانه و ترک کردن بی دلیل خانه .

2- درخواست مکرر پول از افراد به بهانه ها و با دروغ های مختلف

3- خرج کردن پول زیاد در مدت کوتاه و گم شدن پول ، طلا و وسایل منزل .

4- طولانی شدن مدت ماندن دستشویی .

5- کم  توجهی و بی توجهی به وضع ظاهری تا حد آشفته بودن سر وضع

6- تمایل به کناره گیری از بستگان و ایجاد رابطه با دوستان نایاب .

7- کاهش احساس مسئولیت ، وقت شناسی و غیبت از محل کار یا تحصیل و همچنین کاهش کارایی در خانه ، مدرسه و محل کار .

8- افزایش استفاده سرخود از انواع داروهای آرام بخش و در خواست بی رویه داروهای مسکن .

 

     کرک یا هروئین فشرده

 

در يكى دو سال گذشته نام ماده جديدى در رسانه ها به ميان آمده است كه كرك نام دارد. بررسى ها نشان مى دهد اين ماده همان هرويين است كه به شكل خالص تر در آمده و به صورت تكه هاى جامد، قهوه اى يا كرم رنگ و شكننده اى خريد و فروش مى شود.

روش مصرف اين نوع هروئين تدخين و دود كردن است. اين ماده فوق العاده اعتياد آور است و قدرت اعتياد آورى آن از هروئين معمولى (كه به صورت پودر است) تا چند برابر بيشتر است. از آنجا كه كرك شكل خالص تر هرويين است لذا آثار آن همانند پودر هروئين ولى با شدت بيشتر است. شدت اين حالت بستگى دارد كه چه مقدار از كرك مصرف شود و با چه سرعتى اين ماده به مغز برسد.

در واقع يكى از دلايل اعتياد آورى بسيار زياد هروئين و كرك در اين است كه خيلى زود به مغز مى رسند. اكثر كسانى كه كرك مصرف مى كنند در ابتدا احساس سرخوشى و نشئگى مى كنند، همراه با اين سرخوشى بدن فرد گرمتر مى شود، دهان خشك مى گردد و فرد در دستها و پاهاى خود احساس سنگينى مى كند، در مواقعى نيز فرد مصرف كننده دچار حالت تهوع، استفراغ و بى قرارى شديد مى شود. بعد از اين حالات اوليه ممكن است تا چند ساعت حالت سرگيجه پيش آيد. در اين وضعيت تمامى اعمال مغز تحت تاثير آثار اين ماده قرار مى گيرد و دچار نابسامانى مى شود، حركات قلب  كند شده و تنفس در مواردى آنچنان آهسته مى شود كه منجر به مرگ مى گردد.

 

   آثار بلندمدت مصرف كرك


  اعتياد و وابستگى
به وجود آمدن تحمل و وابستگى جسمى شديد و در نتيجه بازگشت به مصرف اجبارى و مجدد كرك
تغييرات بارز در مغز و رفتار فرد 

پس از وابستگى جسمى به كرك، بدن فرد به اين ماده عادت كرده و اگر مصرف يكباره قطع شود علائم محروميت بروز مى كنند كه شايع ترين آنها عبارتند از:
بى قرارى
درد استخوان و عضلات
بى خوابى
اسهال
استفراغ
حركات غير ارادى در پاها

  

   ترامادول

 

ترامادول يك ماده ضد درد براى درد هاى حاد يا مزمن با شدت متوسط تا نسبتا شديد است كه تاثير مستقيم خود را بر سيستم اعصاب مركزى ( مغز و نخاع ) مى گذارد. اين ماده در ايران به صورت كپسول هاى 50 و 100 ميلى گرم و آمپول هاى 1 و 2 ميلى گرم توليد مى شود.

ترامادول پس از مصرف خوراكى به سرعت جذب مى شود و اثر ضد درد آن در حالت خوراكى پس از 2 تا 3 ساعت به حداكثر مى رسد و تا 6 ساعت ادامه پيدا مى كند.

مصرف همزمان اين ماده با مشروبات الكلى، ترياك و مشتقات آن و همچنين داروهاى آرامبخش نظير اگزازپام، ديازپام، لورازپام و ..... بسيار خطرناك است چرا كه سبب اختلال و كاهش شديد اعمال و كنشهاى مغز و تنفس طبيعى مى گردد.

ترامادول مى تواند سبب وابستگى و اعتياد شود.همانند ساير مواد ترامادول نيز سبب بروز اشتياق و تمايل روانى و ايجاد حالت تحمل يعنى نوعى اجبار به افزايش ميزان ماده جهت رسيدن به حالت نشئگى ، مى شود.اگر فرد مصرف كننده اين ماده، به يك باره مصرف آن را قطع كند، در وى علايم جسمى و روانى محروميت از ماده( كه نشان دهنده اعتياد فرد به ترامادول مى باشد ) بروز مى كند. اين علائم عبارتند از::

 

 

اضطراب و در مواردى بروز توهم ،عرق كردن بى خوابى ،درد اندام ها، حالت تهوع لرزش، اسهال
 

نظر بدهید
عنوان :
نام :
پست الکترونیکی :
متن نظر :