پیشگیری از اعتیاد
امروز۰۶ مهر ماه ۱۴۰۱

خدمات سایت پیشگیری :1 - آخرین اخبار اعتیادی            2- اطلاعات نسبتا کامل در مورد مواد و دسته بندی آنها               3- ایجاد صفحات اختصاصی برای اساتید ،مربیان،مراکز درمانی ، اصناف و ...             4 - مطالب روانشناسی و...                 5- انعکاس تصاویر و فیلم های جلسات پیشگیری ...            6- ارائه مطالب آموزشی در قالب بروشور،نشریه، پی دی اف، اسلاید و ....               7- گالری متنوع از فیلم و عکس و انیمیشن 

آمار برگزاری جلسات

آماربازدید سایت

افراد آنلاین : 382
  بازدید امروز : 3146
  بازدید دیروز : 6786
  بازديد ماه : 29132
  بازديد كل : 2656289
  تعداداعضا : 380

تعریف اعتیاد

Top of Form

تعاریف اعتیاد

 

طبق سند جامع :

 

ماده: هر چیزی است که وقتی مصرف می شود بر فرایندهای روانی مثل شناخت یا حالت عاطفی اثر می گذارد . این اصطلاح هم ارز ماده روان گردان یا روانگرا است.

 

اعتیاد ، وابستگی و سوء مصرف :

 

در سال 1957 سازمان جهانی بهداشت تعریف زیر را برای اعتیاد به مواد ارائه داد:

اعتیاد عبارت است از مصرف مکرر یک یا چند ماده ی روانگردان به حدی که مصرف کننده یا معتاد دچار مسمومیت دوره ای یا مزمن ناشی از آن شود، اجبار برای مصرف ماده داشته باشد ، قطع یا کاهش ارادی آن برایش بسیار دشوار باشد و عزم بارز برای کسب ماده تقریبا به هر وسیله ی ممکن نشان دهد.

در سال 1964 سازمان جهانی بهداشت با اذعان به ابهام تعریف مزبور استفاده از اصطلاح «وابستگی به ماده» را پیشنهاد می کند، بی آنکه تعریف واضحی از آن ارائه کند . سرانجام با پیدایش طبفه بندی « انجمن روانپزشکی آمریکا» با توجه به حقارت آمیز بودن اصطلاح اعتیاد و نیز ابهام آن، اصطلاح وابستگی به جای اعتیاد پذیرفته و برای وابستگی و سوء مصرف تعاریف زیر ارائه می شود:

وابستگی به مواد الگوی مصرف غیر انطباقی مواد است که منجر به رنج ( دیسترس) یا اختلال چشمگیر بالینی شود به طوری که در عرض یک دوره ی دوازده ماهه دست کم سه تا از تظاهرات زیر دیده شود: تحمل ( کاهش اثر ماده)، علائم قطع مصرف، مصرف ماده به مقادیر یا مدتی بیش از آنچه قصد شده بود، تمایل مداوم به قطع مصرف ماده یا تلاش نا موفق برای آن، صرف وقت زیاد برای تهیه یا بهبود از اثرات آن، کاهش یا قطع فعالیت های مهم اجتماعی،شغلی، یا تفریحی، ادامه مصرف مواد علی رغم علم به مشکلات مداوم یا مکرر آن.

سوء مصرف مواد الگوی مصرف غیر انطباقی مواد است که منجر به رنج (دیسترس) یا اختلال چشمگیر بالینی شود به طوری که در عرض یک دوره دوازده ماهه دست کم یکی از تظاهرات زیر دیده شود: ناتوانی از انجام تعهدات شغلی، تحصیلی،یا خانوادگی، مصرف مکرر مواد در موقعیت های دارای خطر جسمی( مثل رانندگی)، دچار شدن مکرر به مشکلات قانونی، ادامه مصرف علی رغم تداوم و تکرتر مشکلات.

با این حال اصطلاح اعتیاد در بسیاری منابع معتبر همچنان به کار رفت تا اینکه در 2001 « جامعه طب اعتیاد امریکا» به اتفاق دو انجمن دیگر تعریف زیر را برای اعتیاد ارائه می کنند:

اعتیاد یک بیماری اولیه و مزمن عصبی زیستی(نوروبیولوژیک) است که پیدایش و تظاهرات آن تحت تاثیر عوامل ارثی،روانی اجتماعی، و محیطی قرار دارد و مشخصه آن وجود حداقل یکی از این رفتارها ست: اختلال در کنترل بر مصرف ماده، مصرف اجبار گونه، ادامه مصرف علی رغم زیان های آن، و ولع برای مصرف آن.

منظور از اعتیاد در این سند تمام « فرایند منجر به اعتیاد» شامل گرایش به مصرف، مصرف آزمایشی، مصرف گاه گاهی، سوءمصرف و وابستگی است.

 

طبق تعریف ان ای :

 

معتاد کسی است که زندگیش را مواد مخدر کنترل کند.

 

 طبق متون دینی :

 

ادع الي سبيل ربك بالحكمه والموعظه الحسنه و جادلهم بالتي هي احسن . ان ربك هو اعلم بمن ضل عن سبيله و هو اعلم بالمهتدين.(نحل-125).

در آیه فوق و بسیاری از آیات دیگر بحث گمراهی و هدایت مطرح شده و انسان هایی که از مسیر حق منحرف شده اند را گمراه می نامد بنابراین چون بیماری اعتیاد بسیاری از ابعاد جسمی ،روحی ،روانی و معنوی افراد را تحت الشعاع قرار می دهد می تواند مصداق گمراهی تلقی گردد و در واقع در مان اعتیاد نوعی هدایت از مسیر ضلالت به مسیر هدایت است.   

 

تعاريف :

 

معتاد: كسي كه زندگي او تحت تاثير مواد مخدر و محرک قرار گرفته و رشد و سلامت روحی و روانی و معنوی او را مختل کرده است.

گمراه: كسي كه مايل به استفاده از مواد مخدر است.

پيشگيري و هدایت : شامل كساني كه گمراهند يا احتمال گمراهي آنها مي رود.

                                                مهتدين(از ندامت تا هدايت):...

 

نظر بدهید
عنوان :
نام :
پست الکترونیکی :
متن نظر :